Jaki alkohol wybrać na wesele: wódka cz. 1

Wybór odpowiedniej wódki na wesele to niełatwe zadanie. Wśród wielu propozycji trudno znaleźć tą jedną pozycje, która skradnie gusta większości gości. Żeby ułatwić Wam zadanie lub przynajmniej nakierować Was na odpowiedni alkohol postanowiłem stworzyć ranking wódek weselnych. Przygotowałem go w oparciu nie tylko o swoje własne doświadczenia i odczucia, ale także posiłkowałem się w nim opiniami dziesiątek obsłużonych gości.

Kryteria oceny

Swój ranking oparłem na trzech kryteriach: cena, jakość, popularność.
Oznaczają one:

  • Cena, to przede wszystkim określenie poziomu półki cenowej oraz podanie przybliżonej wartości.
  • Jakość, to bardziej złożony temat. Będę oceniał alkohol w dwóch obszarach organoleptycznej (smak, zapach, kolor, finisz) i wizualnej (kształt butelki, rodzaj zamknięcia, etykieta). Nie przeprowadzałem degustacji w ciemno, a opinia na temat alkoholu jest z reguły bardzo subiektywna, dlatego w rankingu podam swoją ocenę z uwzględnioną punktacją udzieloną przez gości weselnych.
  • Popularność – mam na myśli nie jak znana jest marka alkoholu, ale jak często pojawia się na weselnych stołach. Nie ma dużego wpływu na ostateczny wynik, ale wskazuje kierunek, czym sugerują się Pary Młode przy wyborze alkoholu.

Poniżej znajdziecie 5 pozycji wódek z segmentu mainstream, które moim zdaniem są warte uwagi. Żadna z nich Was nie zawiedzie, jednak najważniejsza „jest ta jedyna”. W zestawieniu zaczynam od tej, która zebrała najwyższą notę punktową podczas degustacji oraz oceny wizualnej , którą może uzyskać za (noty maksymalne; przeskok co 0,5 pkt.):

  • smak: 3 pkt.
  • zapach: 2 pkt. 
  • etykieta: 2 pkt. 
  • kształt butelki: 0,5 pkt. (otrzyma albo nie)

Dodatkowo alkohol może otrzymać punkty za (noty maksymalne):

  • popularność 1 pkt.
  • ocenę gości: 1,5 pkt. 

Wódka na wesele do 50 zł 

1. Palace Vodka

Palace Vodka

Produkowana jest ze spirytusu ziemniaczanego z  Polmosu Białystok. Na etykiecie widnieje herb pałacu Branickich zwany „Wersalem Północy”.  Spirytus używany do jej produkcji poddawany jest czterokrotnej rektyfikacji, dzięki czemu zawdzięcza swoją klarowność i delikatny charakter. 

Opis: Klarowna, przejrzysta, z lekkimi refleksami i opalizacją w niskiej temperaturze. W zapachu jakby karpatka z dużą ilość kremu. W ustach łagodna, o mało wyczuwalnym alkoholu. Gładka, lekko maślana, oleista. Finisz łagodny i krótki. 

Oceny:
Smak: 3 pkt.
Zapach: 2 pkt. 
Etykieta: 1,5 pkt. 
Kształt butelki: 0,5 pkt. 
Popularność: 0 pkt. 
Ocena gości: 1 pkt. 

Ocena: 8/10
Cena: ok. 30 zł (za 0,5L)
Cena/jakość: 9/10

Opinia: zadziwiające, że tak rzadko pojawia się na weselnych stołach. Można ją pić cały wieczór. Jest łagodna, gładka i nie przeszkadza jak pije się ją nawet cieplejszą. W dodatku wygląda szlachetnie i prestiżowo. Równie dobra do w drinkach.

2. Luksusowa

Wódka Luksusowa

Nazwę zawdzięcza od najwyższego stopnia jakości spirytusu używanego do produkcji wódek czystych. Klasyfikacja ta przetrwała do dzisiaj, jak i polska marka Luksusowa, która produkowana jest od prawie 100 lat i można ją śmiało nazwać jedną z najstarszych polskich wódek. Produkowana jest z czterokrotnie rektyfikowanego spirytusu ziemniaczanego, który rozcieńczany jest krystalicznie czystą wodą ze studni głębinowej. 

Opis: Klarowna, o jasnych odbiciach w rantach kieliszka. W zapachu słodka. Delikatny aromat skórek ziemniaków, kopytek oraz słodkiej śmietanki. W ustach łagodna, gładka, maślana. Bardzo oleista gdy jest schłodzona. Finis subtelny, nie palący, o średniej długości.

Oceny:
Smak: 2,5 pkt.
Zapach: 1,5 pkt. 
Etykieta: 1,5 pkt. 
Kształt butelki: 0,5 pkt. 
Popularność: 0,5 pkt. 
Ocena gości: 1 pkt. 

Ocena: 7/10
Cena: ok. 25 zł (za 0,5L)
Cena/jakość: 8,5/10

Opinia: nawet ze względu na tradycję i wspomnienia z lat 90-tych, w których to Luksusowa gościła na każdym polskim stole warto mieć ją na swoim weselu. Łagodna, o ładnym kształcie i… dobrze przyswajana przez organizm (podobno nie powoduje dużego bólu głowy na drugi dzień). Dodatkowo kosztuje niewiele, jak na swoją jakość.

3. Stock Prestige

Stock Prestige

Wódka jęczmienna, poddawana 6-krotnej destylacji i fermentacji na zimno. Określana przez producenta jako Prestige i zaliczana do wódek premium. Bardzo częsty gość na przyjęciach weselnych. 

Opis: W kieliszku przezroczysta. Aromaty słodowe, mokrego zboża, słodkich przypraw oraz świeżo młotkowanego pieprzu. W ustach dość delikatna i oleista. Lekkie uczucie słodyczy oraz słodkich przypraw. Niezbalansowany, agresywny i wystający alkohol. Finisz pieprzny, palący.

Oceny:
Smak: 1,5 pkt.
Zapach: 1 pkt. 
Etykieta: 1 pkt. 
Kształt butelki: 0,5 pkt. 
Popularność: 1 pkt. 
Ocena gości: 1,5 pkt. 

Ocena: 6,5/10
Cena: ok. 25 zł (za 0,5L)
Cena/jakość: 7/10

Opinia: trochę zbyt agresywna. Gdy jest dobrze schłodzona można ją pić, jednak wraz ze wzrostem temperatury staje się zdecydowanie gorsza. Może to nic odkrywczego, ale wystający alkohol tej wódki i pieprzny finisz sprawia, że tracimy do niej ochotę. Mimo, to jest bardzo częstym wyborem Par Młodych. Z resztą goście weselni także wyrażają się o niej pochlebnie. Może taki styl wódki, zbliżony do „siwuchy” odpowiada Polakom? 

4. Stumbras Centenary

Stumbras Centenary

Wódka pochodzący z najstarszej litewskiej destylarni Stumbras. Produkowana z mieszanki zbóż, również pszenicy. Czterokrotnie destylowana. Tzw. wódka z kłosem zawiera w sobie źdźbło pszenicy.

Opis: W kieliszku klarowna. Ewidentny pierwszorzędowy aromat młodej pszenicy. Potem wyczuwalne nuty brioche, słodkich przypraw. W smaku aksamitna i słodowa. Finisz trochę pikantny, lekko palący.

Oceny:
Smak: 2 pkt.
Zapach: 1,5 pkt. 
Etykieta: 0,5 pkt. 
Kształt butelki: 0,5 pkt. 
Popularność: 0,5 pkt. 
Ocena gości: 1 pkt. 

Ocena: 6/10
Cena: ok. 30 zł (za 0,5L)
Cena/jakość: 6/10

Opinia: w smaku nie odstaje. Pije się ją przyjemnie, wręcz naturalnie gdy jest schłodzona. Wszystko z nią fajnie, ale po co ten kłos? Na początku wzbudza fascynację i zachwyt, potem tylko denerwuje. Zabija także pierwsze odczucia. Dopiero potem można z tą wódką się zaprzyjaźnić i oswoić. Coraz częściej spotkać ją można na weselach. Goście ją umiarkowanie chwalą, ale część z nich jest zachwycona… przez ten kłos. 

5. Wyborowa

Wyborowa

Ikona, legenda. Wyborową zna każdy, większość ją piła. Klasyczna wódka z żyta. Należy do kategorii tzw. polskiej wódki, czyli Chronionego Oznaczenia Geograficznego Polska Wódka. Stały gość imprez weselnych.

Opis: W kieliszku przejrzysta. Bogata w nuty słodowe oraz aromaty razowego chleba, migdałów. W ustach dość gładka, nawet aksamitna, lekko słodka. Wystający, drażniący podniebienie alkohol. Finisz przyprawowy, ale nikły. 

Oceny:
Smak: 1 pkt.
Zapach: 1,5 pkt. 
Etykieta: 0,5 pkt. 
Kształt butelki: 0,5 pkt. 
Popularność: 1,5 pkt. 
Ocena gości: 0,5 pkt. 

Ocena: 5,5/10
Cena: ok. 25 zł (za 0,5L)
Cena/jakość: 6/10

Opinia: klasyka, ale ze średniej półki. W nosie jeszcze ujdzie, ale w ustach przez wystający alkohol traci bardzo dużo. W drinkach, jeszcze sobie poradzi. Dlatego jeśli planujecie drink bar, to śmiało możecie kupić Wyborową. Jednak jeśli planujecie pić ją saute, to pamiętajcie – koniecznie bardzo schłodzona. Inaczej sprawi Wam niemiłego psikusa. 

Podsumowanie panelu wódek do 50 zł

Bardzo dobrze w zestawieniu poradziły sobie wódki z ziemniaków. Zarówno Palace jak i Luksusowa będą sprawiały przyjemność. Można je pić cały wieczór, a na drugi dzień wstać i… dalej je pić (ale już umiarkowanie). Nie powodują mocnego wrażenia tzw. kaca, choć naturalne jest, że zależy to od ilości wypitego alkoholu. Na liście znalazła się także wódka Stumbras, którą można kochać lub nie. Jednak wzbudza ciekawość, a w smaku jest całkiem dobra. Z kolei Stock i Wyborowa to najczęściej wybierane alkohole przez Pary Młode. Trudno mi powiedzieć czemu tak się dzieje, ale widocznie charakter gryzącej wódki tak mocno wbił się w świadomość konsumentów, że trudno z niego zrezygnować.
Jak wspomniałem na początku, żadną z zaproponowanych wódek się nie zawiedziecie, ale trzeba wybrać tą jedną, jedyną. Jak w małżeństwie.
W każdym razie podsumowując i nie rozwodząc się, podaję ranking:

1. Palace Vodka
2. Luksusowa
3. Stock

4. Stumbras Centenary
5. Wyborowa

Opublikowano przez Krzysztof

Krzysztof, założyciel i właściciel BarManiera Catering Barmański. Swoją przygodę z barmaństwem rozpoczął ponad 12 lat temu. Jego pasją od wielu lat, oprócz miksologii są alkohole mocne, w tym whisky i gin. Od ponad 4 lat zajmuje się także winem, którego stał się ogromnym entuzjastą. Miłośnik literatury barmańskiej. Za barmańską "biblię" uważa książkę T. Nowickiego "Vademecum Barmana". W sztuce barmańskiej stara się łączyć kulturę dwudziestolecia międzywojennego z ówczesnymi trendami. "Zakładając BarManierę chciałem stworzyć mobilny drink bar, który będzie oddawał charakter i wielkie ambicje polskiego barmaństwa dwudziestolecia międzywojennego w obecnej, nowoczesnej formie" - KZ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *